Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry on neuvotellut jo yli kahden kuukauden ajan työehtosopimuksistaan työnantajaliittojen, kuten Autoliikenteen Työnantajat ALT:n sekä Satamaoperaattorit ry:n kanssa. Valtaosa eli 12 liiton sopimusta ja samalla työrauhavelvoite päättyivät 31.1.
Ahtausalan sovittelut jatkuvat maanantaina 13.2. aamupäivällä. Kuorma-autoalan, säiliöauto- ja öljytuotealan sekä terminaalitoiminta-alan sopimuksien osalta jatketaan maanantaina klo 16 valtakunnansovittelijan toimistossa Leo Suomaan johdolla.
– Edelleen sopimuksissa on auki tekstikysymyksiä. Myös palkankorotukset ovat ratkaisematta, AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko tiivistää.
Ensimmäiset lakot alkamassa keskiviikkona aamuyöllä
Mikäli sovittelu ei tuota tulosta eikä sopimusta synny, ahtausalan lakko alkaa satamissa 15. helmikuuta aamulla klo 6.00 ja siitä eteenpäin toistaiseksi. Ahtausalaa koskee jo nyt AKT:n antama ylityökielto.
Kuorma-auto- sekä säiliöauto-